4 marca 2016 Udostępnij

Inwazyjny montaż różnych typów rolet

Rolety to połączenie cech użytecznych z elementami dekoracyjnymi. Dla niektórych osób jest to przede wszystkim bardziej użyteczne zastępstwo dla firan i zasłon, które zapewnia lepszą izolację przed światem zewnętrznym, a dla innych osób jest to raczej element aranżacji wnętrza, nawet jeśli roleta będzie się znajdowała po zewnętrznej stronie okna.

Ich montaż nie zawsze jest jednak łatwy. W wielu przypadkach wystarczy specjalna listwa klejąca lub haczyki, ale w innych przypadkach nie obejdzie się bez wiercenia. Jest to tak zwany montaż inwazyjny, który często można mimo wszystko przeprowadzić samodzielnie. Wielką zaletą rolet jest ich imponująca różnorodność. Różnorodność oznacza jednak także to, że istnieje bardzo dużo różnych technik montażu i chociaż w wielu miejscach można je stosować zamiennie, równie często będziemy po prostu skazani na jedną z nich. Do wyboru mamy przede wszystkim wkręcanie elementów w sufit lub ponad okno, wiercenie w ramie okna, montowanie prowadnic i/lub kaset bądź po prostu przyklejanie, chociaż jak już było mówione, ta opcja jest często dalece niewystarczająca.

wkręty w ramie okna do montażu roletyZazwyczaj rolety dzieli się ze względu na materiał ich wykonania oraz prezencję. W ten sposób wydzielamy rolety ekranowe, rzymskie, austriackie, plisowane czy miniroletki. W naszym przypadku najważniejszy jest jednak ciężar, bo to on powoduje, że trzeba wykonać montaż inwazyjny. Podstawą metody inwazyjnej jest zamontowanie na specjalnych wkrętach elementu mocującego, kasety lub rolki, które mogą znaleźć się w suficie, ścianie lub w niektórych wypadkach, na samym oknie.

W przypadku rolet kasetowych konieczne jest dodatkowo przyklejenie prowadnic wzdłuż wewnętrznych krawędzi bocznych okna. W przypadku rolet plisowanych prowadnice pełnią role stelażu dla rolety. Do montowania rolet na ścianach czy na suficie najlepsze są oczywiście kołki rozporowe. Umieszczanie wkrętów w ramie okna jest z kolei dość ryzykowne, ponieważ powoduje się nieodwracalne uszkodzenia jego konstrukcji, a zbyt długie wkręty mogą nawet uszkodzić szybę. Nie można też zapominać o używaniu poziomicy, ponieważ każde odstępstwo od odpowiedniego poziomu spowoduje problemy z używaniem rolety.

Paulina Ostrowska

Designer wnętrz, specjalizacja modelowanie oświetleniem.